Zamów fachowy odbiór mieszkania!

Zarezerwuj pasujący Tobie termin, a my potwierdzimy go w ciągu 12 godzin.

Porady eksperta

Pytanie:

Czym się kierować przy wyborze mieszkania?

Odpowiedź:

Własne mieszkanie to wciąż jeszcze dla wielu z nas niespełnione marzenie. Decydując się na ten jeden z najważniejszych zakupów w życiu dokładnie rozważamy wszystkie za i przeciw, wiedząc, że kupno mieszkanie to nie zakup "bułki z masłem", ale decyzja podjęta często na całe życie. Oczywiście wielkość mieszkania i okolica jaką wybierzemy zależą w dużej mierze od zasobności portfela. Jest jednak parę uniwersalnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę kupując swoje wymarzone M.

Na co mnie stać?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakie mieszkanie mnie stać i co mogę uzyskać za cenę, jaką gotów jestem zapłacić. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem (a zdarza się to chyba w większości przypadków) kładziemy na szali cenę i lokalizację wybranej inwestycji. Ceny nowych mieszkań w centrach miast są średnio 30% wyższe niż na ich obrzeżach. Jednak dla tych, którzy cenią sobie spokój i przestrzeń właśnie spora odległość od centrum będzie atutem. Zdecydowanym minusem mogą być natomiast poranne i popołudniowe korki, w jakich przyjdzie nam stać dojeżdżając codziennie do pracy... A przy obecnych cenach benzyny do miesięcznej raty kredytu chcąc nie chcąc należy doliczyć również koszt przejechanego paliwa.

Teraz płacę za mieszkanie, ale jak będzie potem?

Kupując swoje wymarzone lokum warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę za m2, ale również na to jak kształtowały się będą comiesięczne opłaty związane z eksploatacją mieszkania. Wiadomo, że żaden deweloper nie jest w stanie podać nam konkretnej sumy opłat, bowiem zmieniać się bedzie ona indywidualnie w zależności od sposobu użytkowania mieszkania, wysokości opłat wspólnych i funduszu remontowego. Należy jednak pamiętać, że znaczną część opłat pochłaniają koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wiadomo, że jeśli w budynku mamy ogrzewanie elektryczne a ciepła woda przygotowywana jest np. w podgrzewaczu elektrycznym wówczas nasze opłaty będą szacunkowo ok. 3 razy wyższe niż w przypadku ogrzewania ciepłem z sieci lub gazem. Obowiązkiem dewelopera jest przedstawienie kupującemu świadectwa charakterystyki energetycznej nabywanego przez niego lokalu. Skorzystajmy zatem z tej możliwości i przyjrzyjmy się uważnie otrzymanemu wynikowi. Ogólnie rzecz biorąc wskaźniki EK i EP mówią o ilości energii użytkowanej dla celów ogrzewania i wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w lokalu. Ta ilość energii obliczona jest dla standardowych, przyjętych warunków użytkowania mieszkania, dla określonej liczby mieszkańców, dlatego nie obrazuje w 100% kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w budynku, ale pomoże nam te koszty przybliżyć i oszacować.

Pozostając w tematyce energooszczędności budynku warto również zwrócić uwagę, czy blok, w którym kupujemy mieszkanie jest należycie ocieplony (min. 12 cm styropianu EPS 70), oraz czy wybrane przez nas mieszkanie jest mieszkaniem usytuowanym środkowo w budynku (ograniczone straty ciepła, sąsiedzi nas „dogrzewają”), czy też mieszkanie jest lokalem narożnym (zwiększone straty ciepła).

Należy również pamiętać, że tak atrakcyjnie brzmiący monitoring całodobowy lub portiernia na terenie osiedla niechybnie i comiesiącznie znajdą swoje odzwierciedlenie w stanie naszego portfela. Monitoring lub ochrona osiedla/budynku dają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańcom i stanowią dodatkowe zabezpieczenie mienia, jednakże stanowią dodatkowe obciązenie finansowe uwzględnione w czynszu. W zależności od wielkości osiedla, ilości mieszkańców za ochronę dopłacimy comiesięcznie do czynszu od ok. 50 zł wzyż.

Kupno mieszkania to poważna decyzja. Podejmując ją z głową zapewnimy sobie komfort i zadowolenie przez długie lata. Zatem sprawdzajmy, dopytujmy i liczmy, bo to zbyt ważny wybór by dokonywać go w pośpiechu!